Scroll Top

סיפורו של הגטו מדינה היהודי בפלשתינה.

מדינת ישראל היא גטו יהודי שהוקם בארץ ישראל. מה שמיוחד בגטו הישראלי זה שהוא גטו פוסט מודרני, המשמעות שלו מעורפלת, סמויה, הוא גם מדינה אבל גם גטו.  מדינת הגטו היהודי, הוקמה על מנת לפתור את הבעיה היהודית של אירופה הדמוקרטית. הנאצים בגרמניה טענו שהפתרון לבעיה היהודית הוא השמדתם, זה נעשה בהצלחה במקומות רבים בעולם וזה אפשרי גם באירופה המודרנית, כך נולדה מערכת ההשמדה המתועשת הראשונה בהיסטוריה האנושית, מפעלי ההשמדה ליהודים.  הגישה הליברלית וההומנית יותר של המדינות הדמוקרטות הייתה להקים ליהודים מדינת גטו באחת הקולוניות של אירופה. זה אופן פעולה קלאסי של הקפיטליזם המערבי. במקום להחזיק עבדים, משחררים אותם והם עכשיו פועלים בשכר. במקום להקים ליהודים גטו שצריך לנהל ולתחזק, שולחים את היהודים לקולוניה שם הם צריכים להקים לעצמם מדינה ולהגן על עצמם מפני הילידים, הבעיה נפתרה בלי צורך להשקיע בכוח אדם, ניהול ואירגון. ישראל היא גטו מדינה שמנהל את עצמו, מגן על עצמו ומכלכל את עצמו. אבל היא עונה על כל ההגדרות של גטו. מה שהופך את הגטו למדינה זה האופן שבו היד הנעלמה של הכוח פועלת. העליה לארץ ישראל מתוארת כזכות, כמימוש חלום, והטיעון המנצח הוא, היהודים ביקשו את זה, חיים ויצמן כופף את ידה של האימפריה והוציא ממנה את הבטחה לבית לאומי ליהודים בארץ ישראל. אבל במציאות אנו בגטו, מוקפים חומות, גדרות ושומרים. מרחב התנועה שלנו מצומצם, מנותקים ומנודים מהמרחב סביבנו, אנחנו עם הגב לים, חיים בפחד ונמצאים בסכנת השמדה. במקרה אסון לא יהיה איך לצאת מכאן. אנחנו סגורים ומסוגרים, מימוש פיזי של משל הכבשה והזאבים. בשורה רעה נוספת היא שרוצים לפנות את הגטו, לבצע את האקציה הגדולה של היהודים בגטו ישראל. ובגלל שישראל היא גטו פוסט מודרני, הפינוי של הגטו יעשה באמצעות מיקור חוץ. 

 מהו גטו?

הדוגמה הכי מוכרת לגטו יהודי היא גטו ורשה. לפני הקמת הגטו הגסטפו הקים את היודראט, ממשלת היהודים. הגסטפו מינה את היושב ראש, 24 שרים ועוד עשרים וארבע סגני שרים. הם קיבלו הוראה, להקים "אזור מגורים ליהודים בעיר ורשה". היו להם שלושה ימים לעשות את זה, במקרה והם יכשלו אז הגסטפו יוציא להורג את הסגנים. היהודים כמו יהודים הלכו להתמקח עם השטן וניצחו והקמת הגטו נדחתה בכמה חודשים. לצורך הקמת הגטו נאלצו לפנות כ 100,000 פולנים, וכך נוצרה בעיית הפליטים הפולנים של ורשה. במקומם הגיעו המוני יהודים, מכל רחבי פולין. הגטו היה מוקף בחומה גבוהה, שהפרידה אותו מוורשה. היודנראט הקים את האוֹרְדְנוּנְגְס-דִינְסְט, שירות הסדר היהודי, בגטו הוקמו מפעלי נשק עבור מערכת הביטחון הגרמנית. הגרמנים פעלו בצורה מסודרת, הם קודם דאגו לרכז את היהודים במקום אחד על מנת לאפשר להם להתארגן לשלבים הבאים, הם דאגו שלגטו יהיה מנהל עצמי, ממשל שיש לו את כל הכוח והסמכויות לפעול, משילות מלאה ללא בג"ץ ובצלם. הם דאגו לתאגידים שיפתחו בו מפעלים לצורך תעסוקה. היודנראט הקים מערכת, בריאות,  חינוך, ומערכת רווחה עם בתים ליתומים ומערכת הזנה. הייתה פעילות פולטית והיו גם המתעשרים החדשים, אירגוני הפשע ששלטו על עסקי ההברחות, הם חגגו במסעדות ומועדונים, בזמן שכל השאר גוועו ברעב. בתשעה באב 1942 החל פינוי הגטו, האקציה הגדולה. אנשי הסדר היהודי קיבלו פטור להם ולבני משפחותיהם מדרגה שנייה והם סייעו כמיטב יכולתם. בערב פסח 1943 החל מרד גטו ורשה, שנגמר בחיסולם של כל היהודים. 

הבעיה היהודית.

 היהודים מהחלל. הבעיה היהודית היא שאין שום מקום על פני כל כדור הארץ שהיהודים יכולים לפסוע עליו, ממש ללכת על האדמה, כי הם יהודים מהחלל. הבדיחה הזו היא לא בדיחה אלא מיצוי חד ומדויק של מצבו של העם היהודי, היהודים הם עם נודד, הם מגיעים למקום, מתיישבים, מסתגלים, מתחילים לפרוח ואז מגורשים, הרבה פעמים גם נטבחים, זו הבעיה היהודית. ההיסטוריה היהודית רצופה בעלילות הדם, מסעות הצלב, פרעות, גזירות , אינקוויזציה, גירושים, פוגרומים ושואה. לקראת סוף המאה ה-19 היהודים חשבו וקיוו שהמודרנה תביא לשיפור במצבם, אלא שלחרדתם שקרה הדבר ההפוך, המודרנה הביאה לכך שמצבם של היהודים הורע משמעותית, האנטישמיות של הכנסיה הוחלפה באנטישמיות מודרנית, אנטישמיות של מדינה, סוג חדש של אנטישמיות ללא אלוהים, ללא גבולות וללא מוצא. 

זו הייתה תקופה שבה רצח העם של האוכלוסייה הילדית של צפון אמריקה היה בשיא שלו, הבלגים עסקו באותה זמן ברצח מזוויע של בין 10 ל 20 מיליון שחורים בקונגו והתאכזרו במי שהם בחרו להשאיר בחיים. הגרמנים עשו את הסטאז שלהם ברצח עמים בדרום מערב אפריקה, גם הסובלנות ההולנדית באה לידי ביטוי ברצח מיליונים בכל מיני מקומות אקזוטיים וכמובן בראש הטבלה נמצאים הבריטים  והצרפתים שחיסלו אומות שלמות בכל רחבי הגלובוס כעניין שבשגרה ומומלץ במיוחד ללמוד את סיפור הטזמנים שהטבח שלהם נעצר רק כאשר נותרו  ארבעה טזמנים חיים. 

בסוף המאה ה-19 היהודים חיים תחת איום קיומי מתמיד, עלילות דם ופוגרומים הם חלק משגרת החיים היהודית, וכול אחד מהם גרוע יותר מקודמו, היהודים לא סתם נרצחים, אלא עוברים מסכת התעללות ועינויים מחרידה, אין סוג וצורה של התעללות חולנית ומוות משונה בעולם שלא עשו בהם. המדינה המודרנית במקום לספק להם הגנה, הופכת להיות מחוללת האסון שלהם. הקיום היהודי הוא קיום בזוי ועלוב, היהודים מגיבים לאסונם בבכי ותחנונים, הם מסתתרים בביוב ומתפללים לאלוהות אדישה בזמן שמול עיניהם אונסים ורוצחים את נשות המשפחה שלהם וילדיהם.  הם מהגרים בגל הגירה עצום מערבה, אבל הם יהודים ויש להם ריח מיוחד של יהודים ולכן המערב מחליט לפתור את בעיית הפליטים היהודים. 

איך נוסד הגטו מדינה של היהודים? 

יש הרבה נרטיבים בסיפור הקמתה של מה שנהוג לכנות בשם מדינת ישראל, יש שנים שבהם ההבדל הוא לא בעובדות אלא באפיון הדמויות, תיאור המוטיבציות, אבל באופן כללי יש כבר הסכמה על העובדות המרכזיות. שתיהן מבססות את עצמן על מעשי ניסים וכשפים ואירוע משיחי טרנסדנטאלי. 

הראשון רואה בישראל "קולוניה של מתיישבים" מהסוג הגרוע ביותר, אין גרועה ממנה בהיסטוריה האנושית. הציונות היא תנועה אתנית הדוגלת בעליונות יהודית שנוסדה בשנת 1880 ובניגוד לקולוניות של מתיישבים אחרות, כמו אוסטרליה למשל, שהמרכז שלה "המטרופול" היה בריטניה, ליהודים עקב טבעם המרושע וחזונם הגלובלי להשתלט על העולם היה מטרופל מפוצל שהשתרע על פני בירות העולם העשיר. היהודים עשו שימוש בכוחה של יהדות הממון, בשליטה שלהם במוסדות הפיננסים ובתקשורת העולמית ובניגוד לקולוניות מתיישבים אחרות שפעלו בשקיפות לגבי הכוונות שלהן ופשוט טבחו והשמידו את האוכלוסייה הילידית, היהודים חדרו לארץ ישראל בערמומיות יהודית טיפוסית והחלו להשתלט עליה בעזרת הממון היהודי, הם רכשו את האדמות בכסף מידי הבעלים החוקים שלהם שהיו הפאודלים ואז גירשו את האריסים, די דומה למה שהתרחש בראשית המהפכה התעשייתית באנגליה. השואה הייתה תקלה מצערת שבה נרצחו צוענים, חברי קהילת ה +LGBTQ, קומוניסטים, מתנגדי משטר, אומנים, רוסים, פולנים וגם גרמנים אבל רק היהודים הפכו אותה לתעשייה משגשת של סחיטת כספים ומינפו את הטרגדיה האנושית הבאמת מצערת הזו, במיומנות נכלולית יהודית להשגת שליטה מלאה על הטריטוריה הכבושה שלהם, הם הקימו ארגוני טרור אכזרים  שפגעו בכוח השלום הבריטי, ומיד לאחר עזיבתו  ב 1948 הם החלו בגונסייד וטיהור אתני של הפלשתינאים. הציונים עשו שימוש בכוחה של היהדות העולמית על מנת להתגבר על כוחות ההצלה של מדינות ערב שחשו להגן על אחיהם הפלשתניאים וכבשו טריטוריה נוספת לזו  שהם הצליחו להשיג באמצעות מנפולציה של מדינות העולם  בארגון האומות המאוחדות. היהודים בהיותם יהודים לא הסתפקו במה שיש להם, ותקפו ב 1967 ללא סיבה את המדינות השכנות ושוחרות השלום שחיו סביבם בפחד ואימה מתמדת מאכזריות הפולש הציוני. והם כבשו לעצמם טריטוריות נוספות שהם שולטים בהם מאז ועד היום  באכזריות שאין כדוגמתה שגורמת לכול עמי העולם הנאור זעזוע עמוק. הם אוהבים להרוג ילדים, אולם עוצמתה של היהדות העולמית משתיקה את קולות הזעקה האילמת והיהודים מצליחים לחמוק מעונש ולהמשיך ולחולל את השואה הפלשתינאית ללא הפרעה ואפילו בהנאה. ברגע שישראל תימחק מעל פני האדמה, יבוא השלום על העולם. 

 יש את הנרטיב המשיחי, שהוא מסכים פחות או יותר על העובדות ורק משנה את המשמעות. היהודים תמיד היו חלק מארץ ישראל, ארץ ישראל שייכת לעם ישראל, הם מתבססים על הבטחה אלוהית והעובדה שתמיד היו יהודים בארץ ואכן בירושלים בשנת 1860 יש רוב יהודי. בשלב הראשון בשיבת ציון בעת החדשה מגיעים החמורים החילונים, סוג של זומבים שנשלטו על ידי קוק. הקוק דואג להם לתקציב מאיזה יהודי בשם רוטשילד, הם רוכשים אדמות כחוק ובכסף מלא, מקימים ישובים ומחלקים עבודה לכולם, גם לערבים ימח שמם. החמורים החילונים מפתחים את הארץ, הם לפעמים משתפים פעולה עם הפטרון הבריטי ולפעמים נלחמים בכובש הבריטי, ב 1948 הערבים מעוניינים לשחוט את היהודים ולזרוק אותם לים, אבל הקוק עושה את הנס השני שלו, החמור בועט בהם והם נכשלים, הם מנסים שוב ב 1967, והקוק מבצע את הנס השלישי בתקומותו של עם ישראל. הראשון למי שמתעקש עדין לא להבין, אז נס הראשון בתקומתו של עם ישראל הוא נס השואה. היו גם קצת ניסים קטנים, רצח רבין למשל. בזמן כתיבת הדברים האלה תהליך גאולת עם ישראל עובר לשלב השני שלו, שבו החמור החילוני חוזר למה שהוא צריך להיות וזה רק חמור. הציונות הדתית היא העילית של המחנה, הגרעין האידיאולוגי שיושב סביב שולחנו של אלוהים, הם יודעים מה רצונו של אלוהים ואלוהים רוצה מה שסמוטריץ אומר לו, זה סוג של אליל מוגבל ודפוק, לא להתבלבל עם אלוהי ישראל המקורי.

ברוכים הבאים למדבר של הממשי.

המציאות שיצרו הבריטים היא ריכוז של שתי אוכלוסיות, האחת ממזרח אירופה והשנייה מהמזרח התיכון. שתי קבוצות שהמשותף להם זו הטענה שהם יהודים ושהם מטילים מום בילדיהם הזכרים. כול היהודים עכשיו מרוכזים במקום אחד, מוקף חומות, גדרות ושומרים, לא ניתן להיכנס ולצאת מהמקום הזה אלא דרך הים והאוויר. היהודים נמצאים עם הגב לים סגורים ומבודדים בגטו היהודי שלהם ואין לאן לברוח. הרצון לחיות חיים נורמלים, הוא זה שהופך את הגטו היהודי למדינת ישראל, הבריטים אימצו את המייזם של הציונות, סטארט אפ יהודי כושל אבל שיש לו קשרים בצמרת הממשל הבריטי, והציע חלופה בניהול ומימון עצמי.  להקים גטו ליהודים שיתנהל ויראה כמו מדינה עצמאית, מדינה ריבונית לכאורה אבל הלכה למעשה קיומה יהיה תלוי בחסותה של המעצמה העולמית ובלעדיה, הוא יושמד. שיטת השילטון הבריטי הייתה הפרד ומשול. אבל כאשר הבריטים עוזבים את הקולוניות שלהם הם לוקחים אתם חזרה את המשילות אבל משאירים את ההפרדה, זה קורה בכול מקום בעולם וגם כאן. בפלשתינה. עבור היהודים מלחמת העולם לא הסתיימה ב 1945, כפי שהיא שלא הסתיימה גם עבור הגרמנים. עבור הגרמנים סיום מלחמת העולם השנייה היה באיחוד גרמניה בשנת 1989, ואילו היהודים עדין בגטו, המלחמה לא נגמרה עבורם וכבר יש דור החמישי של פליטי מלחמה שעדין נאלץ להתגייס לצבא ולהילחם על קיומו. 

שריפה אחים שריפה, עיירתנו בוערה כולה. 

כמו בסיפור גטו ורשה גם הגטו הישראלי צריך להתכונן לפינוי שלו, הפעם הרכבות יקחו אותו לארץ המובטחת, מדינה דמוקרטית בין הים לנהר. בדיוק כמו בפעם הקודמת מבטיחים ליהודים שזו בסך הכל מקלחת של מים קצת קרירים שתשתוף מהם את הזוהמה היהודית אחת ולתמיד המדינה לפי ארגון זכויות האדם אמנסטי היא תוקם באופן הבא:
על ישראל להעניק זכויות אדם שוות ומלאות לכל הפלסטינים בישראל ובשטחים הכבושים בהתאם לעקרונות המשפט הבינלאומי לזכויות אדם וללא אפליה, תוך הקפדה על כיבוד ההגנות המובטחות לפלסטינים בשטחים הכבושים על פי החוק ההומניטרי הבינלאומי. 

כמו כן על ישראל להכיר בזכותם של הפליטים הפלסטינים וצאצאיהם לשוב לבתיהם שבהם גרו בעבר בישראל או בשטחים הכבושים. 

בנוסף, על ישראל להעביר לקורבנות של הפרות זכויות אדם, פשעים נגד האנושות והפרות חמורות של החוק ההומניטרי הבינלאומי – ולמשפחותיהם – פיצויים מלאים. בזאת יש לכלול פיצויים והשבת המצב לקדמותו ביחס לכל הנכסים שהופקעו על בסיס גזעי.  

על פניו אין הומני מוסרי ונכון מזה, פתרון מושלם, אסתטי, מה שיפה בפתרון הזה הוא שמי שמנסחים אותו נקראים "מומחים" והם קבעו שהיהודים הם לא צד בסכסוך, אין להם צד, אין להם נרטיב, הם אומה מתה חברתית שאין לה זכות קיום על פני האדמה. לפי אמנסטי אין סכסוך ישראלי פלשתניאי, ישראלי ערבי או כל סכסוך אחר, אלא יש כאן אוכלוסייה שהיא זיהום, הגורם והמכולל העיקרי לכל הבעיות האזוריות. חיסול של היהודים לפי המשטר הנאצי יביא לשלום עולמי וחיסולה של ישראל לפי המומחים לזכויות אדם של אמנסטי יביא לשלום במזרח התיכון.  היהודים למדו משהו משגיאות העבר, הפעם יש ליהודים נשק גרעיני והם מסרבים בתוקף ללכת למקלחת. אבל מאידך יש גבול ליכולת העמידה שלהם, ישראל נשחקת ונחלשת, כול יום היא מאבדת את כוחה ואוייביה מתחזקים. יגיע היום שבו יצליחו לפנות את הגטו. 

פתרון בר קיימא של הבעיה היהודית:  

הפתרון בר הקיימא והצודק לבעייה היהודית/ישראלית הוא להעניק לישראלים את זכות העזיבה.  הישראלים מוכנים לעזוב את הגטו, לעשות את הויתור האולטימטיבי, אבל הפתרון לבעיה שלנו, הבעיה היהודית/ ישראלית לא יכול להיות מבוסס על שקרים, כשפים והזיות על עולם מושלם.    קחו הכל ותשאירו לנו רק את תל אביב ומסדרון קטן לירושלים שעובר בנתב"ג. חוץ מזה הכל שלכם, הנגב הפורח, הצפון הפסטורלי וכמובן המרכז המופתח, המלא בהייטק וחדשנות. את הכל אנחנו נותנים ותמורת זה אנו מבקשים אך ורק חיים בשלום שוויון, שלווה וביטחון. לגבי הביטחון יש פרטים ספציפים:  יוקמו  ליהודים יוקמו 7 שמורות יהודיות,  בדומה לשמורות עבור ילידי צפון אמריקה. שתי שמורות באירופה, שתים בצפון אמריקה, אחת באוסטרליה, אחת בניו-זילנד ועוד אחת זו בארץ ישראל, תל אביב. תמיד היו יהודים בארץ ישראל וכך זה צריך להמשך. השמורות יתקיימו כפדרציה הישראלית, בדומה לארצות הברית אבל בנפרד האחת מהשנייה. הסיבה לקיום השמורות היהודיות זהה לקיום שמורות לפילים ודולפנים, אנחנו לא יכולים לסמוך על הגוים. היהודים חייבים להמשיך להחזיק בצה"ל ובארסנל הגרעיני שלהם. הסכמים ללא יכולת אכיפה לא שווים את הנייר עליו הם חתומים. נרצה צוללת גרעניות, אולי כמה נושאות מטוסים, את הפרטים המדויקים נשאיר למטכ"ל. גם המוסד יצטרך להמשיך ולחסל אוייבים פוטנציאלים שכנראה לא ניתן בלעדיהם. השמורות יהיו חלק מהפדרציה הישראלית הגלובלית, תהיה לה נשיאות אחת והמגבלה היחידה שלה היא "רק לא ביבי וזרעו לדורי דורות". יהיה בית נבחרים אחד, השמורות יתקיימו כמדינות נפרדות, אבל היהודים יהיו גם אזרחי השוק הארופאי וחבר העמים. והפדרציה תצורף לנאטו. 

זה פתרון מעולה, כל אחת מאומות המערב יחלקו בנטל היהודים, היהודים יחשבו אומה בסכנת הכחדה ויהנו מהגנה. למקרה והפתרון הזה נראה מסובך, יש פתרון בר קיימא נוסף והוא, לפנות את הגטו היהודי התודעתי במקום זה הפיזי,על ידי ביטול מעמדו כגטו והפיכת ישראל למדינה עם  גבולות מוסכמים, שיחד עם המדינה הפלשתנאית שתהיה גם היא בגבולות מוסכמים, יצורפו שתיהן לקהילה האירופית וגם לחבר העמים הבריטי ובכך באה אל פתרונה גם בעיית הפליטים הפלשתינאים שיוכלו להתיישב בכול מקום שבו יחפצו, למעט ישראל. שתי המדינות תהפוך לחברות מלאות בקהילה, אך לישראל ישמר מעמד מיוחד במשך 20 שנה שיאפשר לה פיקוח על גבולותיה. מדינת ישראל תתקבל כחברה מלאה בברית נאטו, האיום הקיומי עליה יוסר באופן מוחלט, לא ממש אכפת לנו איך אבל זה חייב להתבצע 

שני הפתרונות הם פתרונות אקולוגים ומודעים לצרכים המשתנים של הסביבה, לצרכים של הפלורה והפאונה. הם בעלי צדק חברתי. הם מתייחסים לצרכים של אוכלוסיית הפלשתניאים שרוצה את חייה הישנים בחזרה ואוכלוסיית הפליטים היהודית שרק רוצה להישאר בחיים. אירופה, צרפת ואנגליה יקבלו הזדמנות בלתי חוזרת למחות מעט מהחרפה הגדולה, ולהביא לפתרון הבעיה היהודית.

כִּי מִצִּיּוֹן תֵּצֵא תוֹרָה, וּדְבַר-יְהוָה מִירוּשָׁלִָם.  וְשָׁפַט בֵּין הַגּוֹיִם, וְהוֹכִיחַ לְעַמִּים רַבִּים; וְכִתְּתוּ חַרְבוֹתָם לְאִתִּים, וַחֲנִיתוֹתֵיהֶם לְמַזְמֵרוֹת–לֹא-יִשָּׂא גוֹי אֶל-גּוֹי חֶרֶב, וְלֹא-יִלְמְדוּ עוֹד מִלְחָמָה.